STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku 
 

 
Spotkanie Szkół Prymasowskich w Komańczy

 

25 września 1953 r., to dzień aresztowania i uwięzienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od kilku lat nauczyciele i uczniowie ze szkół noszących imię tego Sługi Bożego spotykają się w Komańczy, w miejscu internowania, aby w ten wrześniowy dzień wspólnie modlić się o jego beatyfikację, zastanawiać nad słowami Prymasa, zadumać się nad znaczeniem Jego cierpienia, odosobnienia, wyrzeczeń.

Jest to również okazja do odpoczynku i wyciszenia się, podziwiania piękna i majestatu bieszczadzkiej przyrody.

                   

 W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło 18 szkół z Podkarpacia i Małopolski. Po zgromadzeniu się wszystkich przedstawicieli szkół prymasowskich wraz z pocztami sztandarowymi, przed Klasztorem Sióstr Nazaretanek w Komańczy odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. W wygłoszonej homilii, ks. bp zwrócił uwagę na przesłanie, jakie całym swoim życiem przekazał nam Prymas Tysiąclecia:
- Nie ulega wątpliwości, że cierpienie ma moc, bo przecież Pan Jezus zbawił świat przez mękę i śmierć na krzyżu. Co więcej mówił, że uczniem jego są ci, którzy biorą krzyż i go naśladują, którzy nie boja się krzyża, nie boją się doświadczenia i trudu(…)Tak przyjął również krzyż Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, kiedy powtórzył słowa apostołów „Non Possumus”. Boga trzeba bardziej słuchać niż ludzi, z Bogiem trzeba się bardziej liczyć niż z ludźmi, dlatego w swoim zawołaniu miał słowa „Soli Deo”, samemu Bogu będę służyć.

 Oprócz uczniów i nauczycieli szkół Prymasowskich w spotkaniu wzięli również udział m. in.: Senator RP – Stanisław Zając, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca, Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska, Wójt Gminy Komańcza Stanisław Bielawka oraz przedstawicielka Instytutu Prymasowskiego w Warszawie.

Po uroczystej Mszy Świętej udaliśmy się ścieżką przyrodniczą, która prowadzi wokół Komańczy, zwiedziliśmy  Greckokatolicką cerkiew parafialna która jest drewniano-murowana. Na kamiennej podmurówce, ustawiono rekonstrukcję drewnianej cerkwi ze wsi Dudyńce w okolicach Sanoka a także dawną greckokatolicką cerkiew parafialną pw. Opieki Matki Boskiej odbudowaną po pożarze, który doszczętnie ja zniszczył 13 września 2006r. W drodze powrotnej zwiedziliśmy również ruiny zamku Kmitów w Załużu.

 

 
 
 
Realizacja: luty 2010